STYPENDIUM DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

STYPENDIUM DLA OSÓB z niepełnosprawnościami

Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami jest jedną z form wsparcia finansowego, o które mogą ubiegać się studenci z niepełnosprawnościami. Stypendium można otrzymywać na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studenci z niepełnosprawnością, pobierając to stypendium mogą jednocześnie otrzymywać stypendium socjalne, stypendium rektora oraz zapomogę.

Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami może otrzymywać student posiadający:

 > orzeczenie o niepełnosprawności,

 > orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

albo

> orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 ro rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (czyli orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).

Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium dla osób niepełnosprawnych tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku studiów.

Łączny okres, przez który stypendium przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, wynosi 12 semestrów – bez względu na pobieranie przez studenta – z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu stypendium przysługuje na:

> studiach pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez dziewięć semestrów;

> studiach drugiego stopnia – nie dłużej niż przez siedem semestrów

Ta zasada nie ma zastosowania, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego. W tym przypadku, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez okres sześciu lat.

Stypendium nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:

> magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,

> licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Obsługę merytoryczną wniosków o stypendium zapewnia Kanclerz uczelni.